Artykuły

Z kształtów cienia, z grobu wyłania się krzyż. Wiele krzyży. Od pierwszego, postawionego na łomżyńskim cmentarzu w 1801 roku, a więc ponad 200 lat temu, nikt nigdy nie potrafił ich zliczyć. Każdy znaczył przemijanie, a nieubłagany czas nie oszczędzał i krzyża. Najpierw spróchniał drewniany, potem przewracały się te z cegły i żelazne, przeżarte brunatną rdzą. Te z kamienia trwały najdłużej, ale i na nich ząb czasu pozostawia ślady. Nasi przodkowie stawiali je swoim bliskim, potem powierzali pieczy potomnych. Wszystkie dobrze zaświadczają o wrażliwości, miłości, pracy i poczuciu piękna naszych poprzedników w ziemskim pielgrzymowaniu. Zaświadczają o naszych dziejach. Groby są to „kotwice narodu” jak mówił nieodżałowany Jerzy Waldorf.

By uratować i zachować dla przyszłości piękne dziedzictwo zza bram gdzie „...kończy się wielkość świata...”, od 1984 roku w puszkach kwestarskich ze znakiem RATUJEMY ŁOMŻYŃSKIE ZABYTKI CMENTARNE, dźwięczą serdeczne grosze i sumienia. Dzięki nim udało się odrestaurować już blisko dwieście nagrobków. To nasze wspólne, bardzo ważne dzieło.

 

Serwis www.cmentarze.lomza.pl jest próbą kontynuacji i rozwijania tego dzieła. Bo przecież my też tworzymy historię. Bardzo liczymy na to, że te internetowe strony ułatwią poznanie łomżyńskich cmentarzy. Nie tylko tego najstarszego, ale wszystkich łomżyńskich nekropolii. Ułatwią nie tylko nam łomżyniakom, ale - choćby tylko wirtualnie - wszystkim, nawet tym, których los rzucił w najdalsze strony świata.

Jeśli spełnią się plany twórców tego serwisu już niedługo, jednym kliknięciem, każdy będzie mógł zlokalizować nie tylko zabytkowy nagrobek Jakuba Wagi, Feliksa Bernatowicza, Benedykta Narbutta i innych zacnych mieszkańców Łomży, ale także groby swoich bliskich i znajomych. Będzie mógł dowiedzieć się więcej o nich, o ich życiu.

Żeby te zamiary mogły się spełnić liczymy, że tę księgę zapisywać będziemy wszyscy. Prosimy o współpracę środowiska twórcze, studenckie, historyków i nauczycieli, ale też każdego z osobna. Przesyłane pod adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. np. fotografie czy krótkie biogramy osób spoczywających na łomżyńskich cmentarzach, wypełniać będą kolejne strony tej księgi. Mamy nadzieję - księgi ciekawej i bogatej.

Cmentarze w Łomży

Tu podaj tekst alternatywny Zespół cmentarny w Łomży obejmuje teren cmentarza ...

Spacer

Wirtualny spacer po Cmentarzu przy ul. Mikołaja Kopernika (dawniej ul. Św. Mikołaja)

Zabytki

Zabytki Cmentarza przy ul. Mikołaja Kopernika (dawniej ul. Św. Mikołaja)

Dojazd

Mapy dojazdu do poszczególnych cmentarzy położonych na terenie Łomży